Qbicart Kim?

Kübra Müjde

Qbicart Sanat Okulunun kurucusu ve yöneticisiyim. Mezopotamya topraklarında doğmuş, büyümüş, şu an İngiltere’de yaşamakta olan bir doktora öğrencisi ve sanatçıyım. Doğayı koruma hareketlerinde yer alan bir aktivistim. Yaşam anlamım “çocukların sanatla tanıştırmak”: Onların bu gezegende karşılaşacağı her deneyimde, onlara sanatın varlığını hatırlatarak yeni bir farkındalık kazandırmak. Farklı milliyetlerden çocuklarla yaklaşık on yıldır seyyah atölyeleri, müze buluşmaları, birebir sanat yolculukları gerçekleştiriyorum. Gönüllü birçok sanat platformlarında jüri olarak yer alıyorum.Tek hedefim; buluştuğum yüzlerce çocuğumuzdan arda kalan biricik sanat eserlerini, gelecek çocukları yeni yolculuklara çıkarmaları için hem yeryüzünde bir yerde hem de dijital platformlarda  kalıcı koleksiyon haline getirmek. Bunun için de tüm motivasyonum “Evcilleşmemiş Çizgiler Müzesi ve kasabasını, dünya üzerinde bir noktada kurmak. Dil, milliyet farkı aramadan, ortak noktası salt sanat olan insanların buluştuğu, yaşam bulduğu, yaratıp, yenilendiği bir kasaba. .
Kübra Müjde
QBICART Kurucusu, Bir Sanatçı, Müze Rehberi
1 Eylül, 2020, Mezopotamya 

Biz Kimiz?

QBICART

 

2005 yılında Mezopotamya topraklarında doğan ve Dünya’ya yayılan Dijital Çocuk Sanat Okuluyuz. 1 Ekim 2017 itibariyle İngiltere’de Bakanlık onaylı olarak yaklaşık sekiz ülkede aynı anda sunduğumuz sanat hizmetleri ile faaliyetimize devam ediyoruz. Hedefimiz, ülke sınırları olmaksızın, tüm milliyetlerden ve farklı kültürlerden çocuklara ulaşarak onlarla kendilerini sanatla ifade etme özgürlüğünü yaşamak. En büyük hayalimiz, biriktirdiğimiz çocuk sanat eseri koleksiyonları ile kalıcı bir “Çocuk Sanat Müzesi” kurmak!

QBICART EKİBİ

2013 yılında bir çocukla buluşup resim yapmaya başladığımız bu hikaye, şimdi 52 çocuk ve 12 sanatçı ve sanat eğitmeni ile büyümeye devam ediyor!

Kadromuz; görsel sanatlar alanında birbirinden deneyimli, çocuk sever ve dinamik sanatçılardan oluşuyor. Bununla birlikte, Qbicart takımına öncülük eden sevgili gönüllü deneyim tasarımcılarımız, velilerimizle bizzat iletişimde olan gönüllü veli koordinatörümüz, Qbicart ekibimize gönüllü pedagojik destekleri veren pedagoglarımız ve çocuklarla buluşmalarımızda yarattığımız eserleri sizinle buluşturan sosyal medya sorumlumuz yer alıyor.

Ekibimizi yakından tanımak için tıklayın.

QBICART FELSEFESİ

Qbicart’ın temelinde yatan ve buluşmalarımızda öncelik verdiğimiz tutum, çocukların baktıklarını birebir çizmeleri değil, kendi hayal güçlerine yolculuk yapmalarını sağlamak, ürettiği eserin kendisine ait, benzersiz ve biricik olduğunu fark etmesini sağlamak. Birlikte olduğumuz süre zarfında biz yalnızca onlara eşlik ediyoruz. Bunu yaparken de onu sanat tarihinde yer almış ressamlar, heykeltıraşlar ile buluşturuyoruz.

 

Pratik ve bütünsel sanat eğitimine inanıyoruz ...

Spesifik olarak sunduğumuz buluşmalarda görsel sanatlara odaklanıyoruz. Bu atölyelerde resim, heykel, geri dönüşüm, illüstrasyon, dijital sanat, çizgi roman, yaratıcı oyunla sanat, perküsyon, söz benim, müzik benim atölyeleri ve en sevdiğimiz doğa atölyesi yer alıyor. Görsel sanatlar sonsuz derecede zengindir tüm potansiyellerini beslemeyi amaçlayarak her öğrencinin yetkinliklerine özel öğrenmeyi yapılandırıyoruz.

Gücümüzü sanatçı eğitmenlerimizden alıyoruz ...

Eğitmenlerimiz, Qbicart'ın yaptığı her şeye deneyimlerini sunan, aktif sanatçılardır. Eğitmenlerimiz deneyimli, yenilikçi, çocukla güçlü iletişim kurmaya ve kaliteli eğitim sağlamaya kararlıdır.

Olumlu öğrenme ortamlarında, yaratıcılığı ve işbirliğini teşvik ediyoruz ...

Programlarımız 3,5 yaş ile başlarken, yetişkin atölyelerine kadar uzanan gruplarımız var. Öğren-cilerin kendilerine güvenmelerine ve kendilerini ifade etmekten ve sanat yoluyla iletişim kurmak-tan zevk almalarına yardımcı oluyoruz ister yorumlama, ister doğaçlama veya başka herhangi bir şey yoluyla ...Bizlerle buluşan çocuklarımız, 3 ay sonunda, dünyanın bir çok ülkesinde geçerliliği olan “Qbicart Online Art School” sertifikasını almayı hak kazanıyor.

ÇOCUKKEN SANAT NEDEN ÖNEMLİ?

Çocukların sanat yoluyla kendilerini ifade etmelerini önemsiyoruz. Çünkü sanat, çocukların farkındalığını güçlendirecek; gelecekte empati kurabilen, kendilerini daha iyi ve özgürce ifade edebilen, merak eden, soru sorabilen, özgüvenli, farklı düşünebilen, cesurca yaratabilen, hayal gücü geniş, entellektüel bireyler olmaları için gerekli temeli sunacak; farklı bakış açıları kazanmalarını, doğaçlamayı merkeze almalarını sağlayacak; oyunla öğrenebilme ve sanatsal hikaye anlatıcılığı yoluyla iletişim gücü edinmelerinde destek olacak.