Ben Ressam Olacağım !

  • Post author:
  • Post category:Sanat

Sanat yapmak için bir materyale ihtiyacımız olmadığını söyleyerek başlamak isterim bu yazıya. Sevgili aileler, sizlere bu yazım. Başka önemli bulduğum ve kesinlikle paylaşmak istediğim başlık ise “çocuğum sanat eğitimi alır ve gelecekte, ben ressam olacağım derse?”. Dünya koşullarında sanatçı olmanın çok meşakkatli bir görev olduğunu bildiğinizden bu kararla karşılaşma kaygınız çok anlaşılır.


Gelin kısaca bu iki başlık üzerine biraz düşünelim ve tartışalım. Biz nasıl büyütüldüysek, çocuklarımız ile de öyle devam edecek diye bir şey olmadığını bildiğimizi varsayarak açıklamak isterim. Sanat demek, resim defteri ve boya kaleminden ibaret değil. Her resim yapmaktan keyif alan çocuk ise sanatçı olacak anlamına gelmiyor. Bu iki konu birbiriyle öylesine örüntülü ki bağımsız düşünemiyorum.

Çocuğun sanatsal gelişimine katkıyı sağlayan ilk aşamada öncelikli olarak aile, sonrasında okuma çağında okulundaki öğretmeni, son olarak da tüm bu edindiği dış desteklerle kendi yaratıcılığı. Bu aşama sonrası çocuğa sanat eğitiminin en genel bilgisini verirken materyalle sınırlayarak öğretmek yerine “sanatın, her koşulda, her şey ile, gerçekleştirilebileceğini” öğretisinin önemli olduğunun anlatılmasını isteriz. Sıralama böyle ilerlerken şimdi de sanat yapmaktan olağanüstü keyif alan çocuklarımızın “ben sanatçı olacağım / ben ressam olacağım!” heyecanlarına ne demeli diyeceksiniz. Bunun ne yanıtını ne de nasıl ilerleyeceğini hiçbirimiz bilemezken en baştan ambargo koymak sizce haksızlık değil mi?

En özet anlatımla, her koşulda, her materyal ile, hiçbir şey olmadığında dahi hayal gücümüz ile sanat yapmanın mümkünlüğüne inanmak ve bu farkındalıkla yaşamı kendi yaratıcılığımız ile yeniden, kendi gözlerimiz ile algılamanın keyfini çıkaralım! diyorum. Tabi ki bununla birlikte gelecek kaygısını hiç olmazsa çocuklarımıza bu heyecanları arasında vermemeyi ve heyecanlarına sizin de eşlik ederek destek olmanızı çok gönülden isteriz. Bizim kendi sanat yolculuğumuzda da, çocuklarla olan sanat deneyimlerimizde de yegane motivasyonumuz bu yöndedir.

Bol yaratımlar, eğlenceli yolculuklar!