Devrim Furkan Kavcar

Merhaba, ben Qbicart Doğa Atölyesi Eğitmeni Devrim. Kadıköy Anadolu ve Boğaziçi Makine mezunuyum. Küçüklükten beri resimle ilgileniyorum. Son yıllarda, sürdürülebilir sanat konusunda çeşitli çalışmalar yapıyorum. Doğadan ilhamla, oluşturduğum kompozisyonları dönüştürüp aynı malzemelerle yeni düzenlemeler yapıyorum. Hem sanat hem de doğa farkındalığı için, farklı düşünmek ve birlikte yeni yollar bulmak için ve “an”da kalıp odaklanarak dinlenirken eğlenmek için sizleri teke tek derslerime ve topluca katılabileceğiniz doğa atölyelerime merak ve heyecanla bekliyorum. Yaptığım düzenlemelere instagramdaki @defukart sayfamdan bakabilirsiniz. Görüşmek üzere !

Defukart Doğa Atölyesi’nde neler mi yapıyoruz?

  1. Tanışma: Doğaya çıkıyoruz, çevremizdeki ağaçlara, çiçeklere merhaba diyoruz, yere hangi parçalarını dökmüşler gözlemliyoruz.
  2. Ödünç alma: Doğaya karışmakta olan kuru yapraklardan, çiçeklerden bir kaç parça topluyoruz.
  3. Sanat için kullanma/Dönüştürme/Geri bırakma: Topladığımız doğal malzeme ile çeşitli düzenlemeler oluşturuyoruz. Doğanın kendini sürekli yenilemesi gibi, kompozisyonu bitirince, aynı malzeme ile başka düzenlemeler oluşturuyoruz. Çalışmayı sabitle-mi-yoruz, yapıştır-mı-yoruz, böylece malzemeyi tüket-mi-yoruz, sadece hatıra fotoğrafı alıp dönüştürüyoruz ve fazlasını doğaya geri bırakıyoruz.
  4. Sonuç: Yılın her ayı kendiliğinden değişen sınırsız malzeme ile, istediğimiz zaman yapabileceğimiz, doğayla dost bir uğraşı edinmiş oluyoruz. Rahatlamak, dinlenmek, odaklanmak, hayal gücümüzü kullanmak, eğlenmek ve dostlarımızla paylaşmak için güzel bir hobi kazanmış oluyoruz.
  5. Dost olma: Tanıştığımız ağaçların, çiçeklerin yıl içinde nasıl değiştiklerini, karakterlerini öğreniyoruz. İsimlerini araştırıp bulma çabası ise ayrıca eğlenceli bir etkinlik oluyor. Ve insan dostunu korur.