Semih Özbilen

Merhaba ben Semih, Qbicart İstanbul Ekibinin Yaratıcı Drama atölyelerinin yürütücülerinden biriyim.

2018 yılında Kocaeli Üniversitesi Yaratıcı Drama Eğitmenliği programını tamamladım. Sakarya Sosyal Gelişim Merkezi’nde yaratıcı drama eğitmeni olarak çalışmaktayım. Şimdiye kadar İHH, TOÇEV, YAŞÖM gibi kuruluşlarda gönüllü yaratıcı drama eğitmenliği yaptım. Unicef Türkiye Milli Komitesi “Yüz Yüze” projesi ekibinde yer aldım. Onur Ünlü, Derviş Zaim ve Selman Kılıçaslan gibi senaristlerden yazarlık eğitimleri aldım. 2017 Yılında sanat endüstrisindeki fırsat eşitsizliklerini ele alan “Sahte Sanatları” isimli bir vodvil tiyatro oyunu yazdım. Sahte Sanatları eserim Google Play Kitaplar’da 17 ülkede 100 binden fazla okuyucuya ulaştı.

2019 Yılında Kibarlar Ülkesi adında çocuklara kibar olmanın güzelliklerini anlatan interaktif çocuk tiyatro oyunu yazdım ve oynamaya başladım. Kibarlar Ülkesi ile turne yaparak binlerce çocuğa oyunu ulaştırdık. Yerel ve ulusal bir çok yaratıcı drama projesinde yer alıyorum. 2022 Yılında Kuzey Makedonya’da “Theater As Tool Of Intercultural Learning” , Polonya’da “Battle For Ethnic Equailty Project (BEE)” sanat projelerinde yer aldım. Wrocław şehrinin CUKR gösteri merkezinde uluslarası bir tiyatro oyununda performans sergileyerek ülkemizi temsil ettim.

2020 Yılında özgün ve özgür yaratıcı dramayı herkese ücretsiz ulaştırmak için Yaratıcı Drama Harekatı girişimini hayata geçirdim. Birçok çocuk kulübünde drama danışmanlığı ve sunuculuk yapmaktayım. Hedefim inandığım sanatı yaparak, özgün ve özgür yaratıcı drama çalışmalarını insanlara ulaştırmak, bu atmosferde hayal güçlerini esnetebilecekleri, yaşayarak öğrenebilecekleri alanlar yaratabilmek.