Newspaper Style Qbicart
Qbicart, Sanatçı Kübra Müjde tarafından kuruldu.
" Toplumu sanatla yeniden tanıştırmak ” mottosuna sahip QBICART, Mezopotamya topraklarında doğmuş ve dünyaya kısa zamanda yayılmayı başarmış Sanat, Bilim, Teknoloji ve Felsefe Okulu. İngiltere’de Bakanlık onaylı bir okul olan Qbicart, pandemi döneminde ABD, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Hollanda, Avusturya, Çin, Türkiye, Japonya, İrlanda, Fransa ve İspanya olmak üzere aynı anda 12 ülkede online Sanat, Bilim, Teknoloji atölyeleri gerçekleştiriyor.

Devamını Oku

Türkiye’nin sınır köylerinde, Lübnan, İran, Portekiz ve Suriye kamplarında çocuklarla resim dersleri yapan Akademisyen ve Ressam Kübra Müjde, Qbicart Dolaşan Çocuk Atölyesi ile 2017 yılı Kasım ayından bu yana da Londra müzelerinde ‘kısa boylu ressamlar’ ile çalışıyor. Londra’da Türkiye Başkonsolosluğu ile proje üreten ve 23 Nisan Şenliği'nde sergi açan Müjde, dünya çocuklarının duygularını gelecekte açacağı büyük bir sergiye taşımak istediğini söyledi.

Doğu Batı farkı küçük çizgilerde.

Kübra Müjde, geniş bir kültürel alanda çocuklarla çalıştığına dikkat çekerek, kısa boylu ressamların resimlerinde neler gördüğünü anlattı: “Doğu ve batı arasındaki farkı çocukların resimleri anlatıyor. Doğudaki çocuklar hep ezberledikleri ve gördükleri şeyleri yeniden yeniden çiziyor, ama batıdaki çocuklar daha seçenekli imkanlardan geçtikleri için sürekli başkalaşan eserler çiziyor. Doğudaki çocukları arındırmak ve onlara hayal güçlerini keşfedebileceklerini göstermek için onlarla çalışmayı tercih ediyorum. Doğudaki çocukların renkleri genelde sıcak renkler oluyor ama batıdaki çocuklarda spesifik renk yok, her rengi seçebiliyorlar.”

Devamını Oku

Çocuklarınızın sanata yaklaşımı nasıl? Ya sizin? Sizce kulağa bu konu fazla mı fantastik geldi? Özellikle tam şu dönemde, neredeyse akla gelecek en son konu değil mi? Çünkü kriz var, çünkü karın tokluğu Maslow hiyerarşisinde ilk sırada, çünkü sanat zenginler içindir, çünkü sanat herkes için fazla lükstür, ve böyle gidiyor...

Öksürük Şurubuyla Resim

Sanat, dünya en zor zamanını yaşarken, bir çocuğun mutlu olması için en kolay yoldur. Önemli olan bunun farkında olan bir ebeveyne sahip olmaktır. Bir kursa gitmeden, bir özel eğitimden yararlanmaya ihtiyaç duymadan da üretebilir çocuk... Evdeki kap kacaklarla müzik yapabilir mesela. Öksürük şurubuyla resim. Patateslerle heykel. Yastıklarla oyunlar yaratılabilir...

Devamını Oku

Merkezi İngiltere’nin Oxford şehrinde olan ve buradan dünyaya açılan “Qbicart Dijital Sanat Okulu” 13 kişilik dinamik ve alanında uzman sanatçı ekibiyle 7’den 77’ye herkese sanatsal anlamda kendini geliştirme fırsatı sunuyor.

Sanat alanında çok uzun yıllara dayanan bir birikim ve tecrübenin üzerine inşa edilen, yoğun bir çalışmanın ürünü olan bu oluşum, sanat eğitimi için bir araya gelecek sanat severler için büyük bir anlam ifade ediyor.

“Çocuklar için sanat, dünyanın en eğlenceli ve yaratıcı oyunlarından biri!"
Devamını Oku
“Çocuklar için sanat, dünyanın en eğlenceli ve yaratıcı oyunlarından biri!"

LONDRA’DA yaşayan Ressam ve Çocuk Sanat Eğitmeni Kübra Müjde’nin ‘Sleeping Journey’ temalı sergisi büyük ilgi görüyor. 31 Mart 2018 17:00’de Capeesh’te gerçekleşen sergi sanat severlerle buluştu. Serginin dördüncü günü olmasına rağmen katılım yoğun olarak devam ediyor. 8 Nisan tarihine kadar sürecek olan sergi ‘Uyku Yolcuları’, konusu ile katılımcıların büyük ilgisini çekti.

Toplumsal, siyasi, psikolojik, dini ve sosyolojik uykunun estetik bir gözle yeniden irdelenip renklerle yorumlanan uykucu eserler, sanatçının bakış açısıyla değerlendirildiğinde son derece masum ve samimi olarak görülmekte. Londra’dan sonra Berlin ve Lizbon’da gezecek olan ‘Uykucu Eserler’ heyecanla yeni kültürlerle buluşmayı bekliyor. Sanatçı Müjde’ye başarılarının devamını dilemekteyiz.

Devamını Oku
Sonraki Sayfa → Sonraki Sayfa →