Newspaper Style Qbicart
← Anasayfaya Dön
LONDON, UK - Salı Ağustos 30, 2021 - Dokuz Sayfa
Qbicart sanatçı Kübra Müjde tarafından kuruldu.
Toplumu sanatla yeniden tanıştırmak” mottosuna sahip QBICART Mezopotamya topraklarında doğmuş ve dünyaya kısa zamanda yayılmayı başarmış Sanat, Bilim, Teknoloji ve Felsefe Okulu. İngiltere’de Bakanlık onaylı bir okul olan Qbicart pandemi döneminde ABD, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Hollanda, Avusturya, Çin, Türkiye, Japonya, İrlanda, Fransa ve İspanya olmak üzere aynı anda 12 ülkede online Sanat, Bilim, Teknoloji atölyeleri gerçekleştiriyor.

Qbicart’ın temelinde yatan ve buluşmalarımızda öncelik verdiğimiz tutum, çocukların baktıklarını birebir çizmeleri değil, kendi hayal güçlerine yolculuk yapmalarını sağlamak, yani bir ahtapot çizelim mi dediğimizde çocuğun sekiz bacaklı ve tek bir baştan oluşan bir biçim çizmesini beklemek yerine, onunhayal dünyasından yaratacağı ve yeniden kurgulayacağı KENDİ ahtapotunu çizmesini sağlayacak özgürlük ve atmosfer oluşturmak.

Devamını oku...
Türkiye’nin sınır köyleri, Lübnan, İran, Portekiz ve Suriye kamplarında çocuklarla resim dersleri yapan akademisyen ressam Kübra Müjde Qbicart Dolaşan Çocuk Atölyesi ile 2017 yılı Kasım ayından bu yana da Londra müzelerinde ‘kısa boylu ressamlar’ ile çalışıyor. Londra’da Türkiye Başkonsolosluğu ile proje üreten ve 23 Nisan şenliğinde sergi açan Müjde, dünya çocuklarının duygularını gelecekte açacağı büyük bir sergiye taşımak istediğini söyledi.

Doğu Batı farkı küçük çizgilerde.

Kübra Müjde, geniş bir kültürel alanda çocuklarla çalıştığına dikkat çekerek, kısa boylu ressamların resimlerinde neler gördüğünü anlattı: “Doğu ve batı arasındaki farkı çocukların resimleri anlatıyor. Doğudaki çocuklar hep ezberledikleri ve gördükleri şeyleri yeniden yeniden çiziyor, ama batıdaki çocuklar daha seçenekli imkanlardan geçtikleri için sürekli başkalaşan eserler çiziyorlar. Doğudaki çocukları arındırmak ve hayal güçlerini keşfedebileceklerini göstermek için onlarla çalışmayı tercih ediyorum. Doğudaki çocukların renkleri genelde sıcak renkler oluyor ama batıdaki çocuklarda spesifik renk yok, her rengi seçebiliyorlar.”

Qbicart Dolaşan Çocuk Atölyesi ile Londra’daki galerilerde “kısa boylu ressamlar” dediği öğrencileri ile dersler yapan ressam ve akademisyen Kübra Müjde, sanat ve eğitim hayatının temellerinin Harran’da atıldığını anlattı. Adana Kozan’da dünyaya gelen Müjde’nin hayatındaki değişim, babasının henüz çocukken Harran’daki göçebe çadırından kaçmasına dayanıyor. Çoban çadırında doğup büyüyen ve kaçıp yakın bir ilçedeki akrabalarının desteği ile okul hayatına başlayan çocuk, Kübra Müjde’nin sanat yolculuğunun da en önemli ilham kaynağı.

Devamını oku...
Qbicart Digital Art School which aims children from all around the world to express themselves through art; has 30 art instructors from various branches of visual arts. Qbicart’s founder Kübra Müjde says: “We grow by imitating the nature and what we see in our environment. But we also have our imagination which is unique immaculate, untouched and brand-new. We aim to reveal this treasure.”.

Kübra Müjde indicates that in the process of having an art education, the team of Qbicart helps the students to make a journey to their imagination. Moreover, she says that Qbicart Digital Art School’s attitude during the meetings and what they prioritize isn’t children to draw what they exactly see but to help and lead them in the realization process of their own imagination’s effect on their artworks.

The biggest dream of Qbicart is to establish a permanent “ Children Art Museum”…
Devamını oku...

Merkezi İngiltere’nin Oxford şehrinde olan ve buradan dünyaya açılan “Qbicart Dijital Sanat Okulu” 13 kişilik dinamik ve alanında uzman sanatçı ekibiyle 7’den 77’ye herkese sanatsal anlamda kendini geliştirme fırsatı sunuyor.

Sanat alanında çok uzun yıllara dayanan bir birikim ve tecrübenin üzerine inşa edilen, yoğun bir çalışmanın ürünü olan bu oluşum sanat eğitimi için bir araya gelecek sanat severler büyük bir anlam ifade ediyor.

“Çocuklar için sanat, dünyanın en eğlenceli ve yaratıcı oyunlarından biri!"
Devamını oku...
“Çocuklar için sanat, dünyanın en eğlenceli ve yaratıcı oyunlarından biri!"

LONDRA’DA yaşayan ressam, çocuk sanat eğitmeni Kübra Müjde’nin, ‘Sleeping Journey’ temalı sergisi büyük ilgi görüyor. 31 Mart 2018 17:00’de Capeesh’te gerçekleşen sergi sanat severlerle buluştu. Serginin dördüncü günü olmasına rağmen katılımın yoğun olarak devam ediyor. 8 Nisan tarihine kadar sürecek olan sergi ‘uyku yolcuları’ konusu ile katılımcıların büyük ilgisini çekti.

Toplumsal, siyasi, psikolojik, dini ve sosyolojik uykunun estetik bir gözle yeniden irdelenip renklerle yorumlanan uykucu eserler, sanatçının bakış açısıyla değerlendirildiğinde son derece masum ve samimi olarak görülmekte. Londra’dan sonra Berlin ve Lizbon’da gezecek olan ‘uykucu eserler’ heyecanla yeni kültürlerle buluşmayı bekliyor. Sanatçı Müjde’ye başarılarının devamını dilemekteyiz.

Devamını oku...
Sonraki Sayfa →