Biz Kimiz?

QBICART

Mezopotamya topraklarında doğan ve Dünya’ya kısa zamanda yayılmayı başarmış ÇEVRİMİÇİ Sanat, Bilim, Matematik, Teknoloji, Felsefe & PerforMind OKULU’ yuz.

2017 itibariyle İngiltere’de Bakanlık onaylı olarak yaklaşık on iki ülkede aynı anda sunduğumuz sanat ve teknoloji atölylerimizi gerçekleştirmekteyiz. Bu ülkeler: Amerika Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Hollanda, Avusturya, Çin, Türkiye, Japonya, İrlanda, Fransa ve İspanya’dır.

SANAT  MANİFESTOMUZ!

Görsel sanatlar temelinde yatan ve çocuk & birey ile buluşmalarımızda öncelik verdiğimiz tutum, kişinin gördüğünü  birebir çizim ile yansıtması değil, kendi hayal gücünü kullanarak, yorumlama ve yeniden yaratma kabiliyeti ile tanışmasını sağlamaktır. Yani bir ahtapot çizelim mi dediğimizde çocuğun sekiz bacaklı ve tek bir baştan oluşan bir biçim çizmesini beklemek yerine, onun hayal dünyasından yaratacağı ve yeniden kurgulayacağı KENDİ ahtapotunu çizmesini sağlayacak özgürlük ve atmosfer oluşturmak.

Bu yalnızca çocuklarla buluşmalarımız da değil yetişkinlerle birlikte yürüttüğümüz tüm atölyelerde en öncelikli bir başlıkta yerini alıyor. Kişinin, yarattığı, kurguladığı çalışmanın ya da eserin kendisine ait, benzersiz ve biricik olduğunu fark etmesini ve eseri ile kendinden bir bağ kurmasını sağlamak tüm amacımız. Birlikte olduğumuz süre zarfında tek sorumluluğumuz onun keyifle, kendisi olarak eserler üretmesine keyifle eşlik etmek. 

Bunu gerçekleştirirken ise onu tarihte yer almış ressamlar, heykeltraşlar, bilim insanları, gerçekleşmiş icat ve buluşlardan bahsederek besliyor ve aktif diyalogda olarak düşünmesini, sorgulamasını, sağlıyoruz. Yani güzel elleri  ile birlikte zihni de üretiyor. Buna şahit olmak bizim yegane motivasyonumuz ve en büyük mutluluğumuz.

 

QBICART EKİBİ

2013 yılında bir çocukla bir sanatçı olarak buluşup resim yapmaya başladığımız bu hikaye, şuan 253 çocuk ve 40 sanatçı ve  eğitmen ile büyümeye devam ediyor! Kadromuz, alanında birbirinden deneyimli, çocuk sever ve dinamik sanatçılardan, uzman eğitmenlerden, bilgili öğretmenlerden oluşuyor. Bununla birlikte, Qbicart takımına öncülük eden sevgili gönülü destekçiler yazarlar, bilim insanları ve akademisyenler yer almaktadır. Bu isimlere gönülden bir teşekkürü her daim bir borç biliriz. Ekibimizi yakından tanımak isterseniz tıklayın 🙂

VİZYONUMUZ

“Toplumu Sanat | Bilim | Teknoloji ile yeniden tanıştırmak”.

İnsanların bu gezegende karşılaşacağı her deneyimde, onlara Sanatın, bilim, teknolojinin varlığını kendi pencerelerinden yeniden tanıştırarak onlara  yeni bir farkındalıklar kazandırmak.”

Hedefimiz, ülke sınırları olmaksızın, tüm milliyetlerden ve farklı kültürlerden çocuklara ve yetişkinlere ulaşmak ve kendilerini sanat, bilim, teknoloji yoluyla ifade etmelerini sağlamak. En büyük hayalimiz, biriktirmekte olduğumuz ürünleri eş zamanlı koleksiyonlara dönüştürmek, Dünya üzerinde birden fazla noktada kurmayı amaçladığımız ve üzerine çalışmaya başladığımız:

“EVCİLLEŞMEMİŞ ÇİZGİLER MÜZELERİ’ rinde sergilemek.

Qbicart Görsel sanatlar disiplini ile yola koyulmuş: Bilim ve Teknoloji kavramları ile yolda buluşmuştur.

Bugün ise katılımcıların üç ayrı disipline eşit dağılım gösteriyor olmaları, bu disiplinleri yürüten isimlerin uzmanlıkları ile doğru orantılıdır.

Toplumun; Sanat, Teknoloji, Bilim yoluyla kendilerini ifade etmelerini önemsiyoruz. Çünkü Sanat, Teknoloji ve Bilim; bireyin farkındalığını güçlendirerek,  empati kurabilen, farklı bakış açısı yaratabilen, analitik ve problem oluşturup-çözebilen, çok yönlü düşünebilen,  kendini daha doğru ve özgürce ifade edebilen, merak eden, soru sorabilen, özgüvenli, cesurca yaratabilen, hayal gücü geniş, entellektüel kişiler olmalarını sağlıyor.

Programlarımız 2,5 yaş ve üzeri her yaşa yönelik atölye ve buluşma içeriklerinden oluşuyor. Bu sürecin mutfak kısmında olmak biz Qbicart Ekibi’ni son derece zengin bir yolculukla beslerken, edindiğimiz deneyimler şimdiden yazmaya başladığımız bir belgesele dönüşmekte. 

Qbicart’da üç ay düzenli bir atölye çalışmasında yer alan kişilere katılımcının, kendi çalışmalarının temasından yaratılmış “İlham Belgeleri” verilmektedir.

Kübra Müjde

Qbicart’ın kurucusu ve yöneticisiyim. 

Mezopotamya topraklarında doğmuş, büyümüş, şu an İngiltere’de yaşamakta olan bir doktora öğrencisi, sanat eğitmeni, sanatçı, müze rehberi, doğa, çocuk ve acı biber aşığı ve bir seyyahım.  : )
Yaşam anlamım “Toplumu sanatla yeniden tanıştırmak”.

İnsanların bu gezegende karşılaşacağı her deneyimde, onlara sanatın varlığını hatırlatarak yeni bir farkındalık kazandırmak.

Farklı milliyetlerden çocuklarla yaklaşık on yıldır seyyah atölyeleri, müze buluşmaları, birebir sanat yolculukları gerçekleştiriyorum. Gönüllü birçok sanat platformlarında eğitimci, sanatçı ve jüri olarak yer alıyorum.

Tek hedefim; buluştuğum yüzlerce insanın arda kalacak biricik sanat eserlerini, buluşlarını, fikirlerini geleceğe, yeni yolculuklara çıkarmaları için hem yeryüzünde bir yerde hem de dijital platformlarda  kalıcı koleksiyonlar haline getirmek.

Bunun için de tüm motivasyonum “Evcilleşmemiş Çizgiler Müzesi ve kasabalarını, dünya üzerinde bir çok noktada kurmak. 

Dil, din, milliyet farkı aramadan, ortak noktası salt sanat, bilim, teknoloji olan insanların buluştuğu, yaşam bulduğu, üretip, tasarladığı, yaratıp, yenilendiği birden fazla kasaba. .

QBICART Kurucusu
1 Eylül, 2020, Mezopotamya