Kim Korkar Matematikten ?

Kim Korkar Matematikten ?

  • Post author:
  • Post category:Bilim

Evet evet yanlış duymadınız. Kim neden korkar ki matematikten, hayatımızın her köşesinde kullandığımız, işlerimizi kolaylaştıran matematik neden korkutucu geliyor? Saat belirtirken, alışveriş yaparken ve hatta oyun oynarken bile matematiği kullanıyoruz. Gelişmiş matematik sayesinde teknoloji gelişiyor, ilerliyor. Hadi gelin matematiğin bu kadar korkutucu olmasının sebeplerini inceleyelim.

1- Matematik Dersinin Günlük Hayata Uyarlanmaması

Öncelikle en büyük önyargılardan birinin nedeni derslerin günlük hayata uyarlanmamasıdır. Bilinmeyen terim için kullandığımız x, y, z gibi terimler aslında çocukların zihninde bir anlam ifade etmiyor. Böylece öğrendiklerini gerçek hayat ile bağdaştıramıyorlar. Oysa tarih ya da sosyal bilgiler derslerinde geçmişte yaşananları, Türkçe dersinde her gün kullandığı dili öğreniyorlar. Matematik dersinde ise koca bir kaos yaşanıyor. İçinden çıkılamayan, günlük hayattan kopuk problemler çocukları matematiğe karşı soğutuyor.

2- Çevresel Faktörler

Bir diğer sebep ise çevresel faktörler. Evde abla, abi ya da kardeş bir diğer kardeşe çoğu kez “Bunlar çok zor sen yapamazsın !” diyorsa ya da üst sınıftakiler “Ben bile yapamadım bunlar çok zor” sitemlerinde bulunuyorsa öğrencinin matematiğe karşı ön yargısı gelişiyor. Bunların üzerine ebeveynlerden de olumsuz cümleler ve başarılı başka öğrenciler ile karşılaştırmaları duyan öğrenci, matematikten tamamen uzaklaşıyor.

3- Matematiğin Kariyere Giden Yolda Önemli Bir Yer Tutması

Diğer bir sebep ise matematiğin başarılı bir kariyere giden basamaklarda önemli bir yer tutması. Öğrenci ilgisi olan başka konulardan matematik üzerine çalışmak için kopartılabiliyor. Böylece matematik çalışmak, öğrencinin gözünde cezaya dönüşüyor. Oysa öğrenim sırasında matematik ve başarılı oldukları konular arasında ilişki görebilseler matematiğe karşı daha meraklı ve heyecanlı olacaklardır.

Çocuklara Matematiği Nasıl Sevdirebiliriz ?

Yukarıda bulunan bölümlerde çocukların, matematiğe karşı olan önyargılarının sebeplerini inceledik. Peki çocuklara matematiği nasıl sevdirebiliriz ? Öncelikle tek başarının matematik başarısı olmadığını öğrencilerin bilmesi gerekir. Bu yüzden çocukların, farklı alanlardaki başarıları da desteklenmelidir. Yapılan araştırmalarda ebeveynlerin eğitim seviyesi ne kadar yüksekse çocukların matematik korkusunun o kadar az olduğu ortaya çıkmış.

“ Bu demek oluyor ki çocuklarımızın matematik korkusunu yenmek için öncelikle bizler kendi matematik korkumuzu yenmeliyiz. “
 

Diğer yapılacak adımlardan biri de başarılı olarak adlandırılan öğrenciler ile karşılaştırma yapmamak, her çocuğun başarısının bambaşka olduğunu unutmamak gerek. Umarız Qbicart ailesi olarak sizlere bu konuda hakkında kim korkar matematikten diyerek yardımcı olabilmişizdir. Birbirinden güzel diğer yazılarımızla görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın…

Kaynakça:
  • • (PDF) öğrencilerin Matematik Korkusunun i̇ncelenmesi …0*. (n.d.). Retrieved October 4, 2021, from https://www.researchgate.net/publication/346438928_Ogrencilerin_Matematik_Korkusunun_Incelenmesi_Investigation_of_Students’_Fear_of_Machametics.